بازسازی, آکواریوم و تراریوم, آلاچیق و پرگولا, آمازون, اخبار, باغ و ویلا, بالکن, پارتیشن, پرده, ترفندها, ترندها, جوایز, دکوراسیون داخلی, دیوار سبز, رستوران, رنگ ها, روف گاردن, رویدادها, سبک دکور, طراحی دکوراسیون داخلی, طراحی فضای بیرونی, فضاسازی, قوانین, کتابخانه و کمد, گیاهان داخلی, گیاهان فضای باز, لوازم و وسایل, لوستر و روشنایی, مجله, محل کار, مشاهیر, معماری, مفاخر, منزل, موکت, هتل

سبک دکوراسیون بایوفیلیک و 4 ایده ساده برای پیاده‌سازی

4 ایده ساده برای پیاده‌سازی سبک دکوراسیون «بایوفیلیک»

یک باغچه سرسبز در راه‌پله‌ به جای حیاط، سقف‌های پوشیده شده از گل و گیاه به جای رنگ و گچ‌کاری، پنجره‌های بزرگ و اتاق‌های پرنور و البته دفاتر کار سرسبز بجای محیط‌های خشک اداری! همه این‌ها تصمیم‌هایی است که فضای زندگی شما را به اتاق‌هایی زنده و پرانرژی تبدیل می‌کند؛ اتاق‌هایی به سبک بایوفیلیک!

سبک دکوراسیون بایوفیلیک از کجا آمده و چیست؟

کمتر کسی از صاحبان سبک دکوراسیون در ایران، از این استایل آرامش‌بخش و در عین حال هیجان انگیز برای فضای داخلی صحبت کرده است. آشنایی اُبوپلاس با سبک دکوراسیون داخلی بایوفیلیک (Biophilic) برای خانه از گزارش ترندهای پینترست سال 2022 شروع شد! تا پیش از این بایوفیلیک، تنها یک سبک طراحی شهری یا معماری ساختمانی در مالزی، سنگاپور و کشورهای مدیترانه‌ای بود. اما در این مقاله اُبوپلاس به شما کمک می‌کند تا این استایل کم‌نظیر را به خانه دوست داشتنی‌تان منتقل کنید.

 

گیاهان در سبک بایوفیلیک

 

بعد از یک مقدمه کوتاه، به سراغ ایده‌های پیاده‌سازی سبک دکوراسیون بایوفیلیک می‌رویم. با ما همراه باشید!

مفهوم «بایوفیلیک» یا زیست‌گرا از کلمه «بایوفیلیا» نشات گرفته که به معنی تمایل انسان برای ارتباط با سایر گونه‌های زیستی است. انسان به طور ذاتی می‌تواند عشق به موجودات زنده، طبیعت و سرسبزی را در عمق وجودش پیدا کند؛ عشقی که از نیاز سرچشمه می‌گیرد. اما در دنیای مدرنی که در آن زندگی می‌کنیم این نیاز‌ها جنبه بیولوژیکی خود را از دست داده‌اند. به این معنی که ما انسان‌ها آرام آرام نیاز به غذا و مسکن و.. را از تکنووژی و به کمک نوآوری‌های انسان‌گونه‌مان فراهم آوردیم و نیازمان را از طبیعت به حداقل رسانده‌ایم. اما این نیاز آیا در روح و روان ما نیز کمرنگ شده است؟ همین حالا، هرکجا و در هر حالتی هستید، چند ثانیه چشمانتان را ببندید و به دشتی بی‌انتها و سرسبز فکر کنید که بوی چمن تازه و عطر گیاهان در هوایش پیچیده است. حالا چشمانتان را باز کنید؛ بی‌شک احساس تازه‌تری دارید. مرکز ملی اطلاعات بیوتکنولوژی ایالات متحده آمریکا آزمایشی در یک محل کار دفتری آغاز کرد و فاکتورهای عملکردی و سلامتی بسیاری را دربین کارمندان دفتر در حضور و در عدم حضور گیاهان بررسی کرد. پس از اتمام آزمایش نتایجی که بدست آمد شگفت‌انگیز بود؛ برای مثال تعداد دفعات مصرف مسکن، فشار خون کارمندان و تعداد مرخصی‌های استعلاجی و مراجعه به مراکز درمانی آن‌ها در زمان حضور گیاهان بسیار پایین‌تر از دورانی بود که هیچ گیاهی در محیط کارشان وجود نداشت. یا میزان خطای کاری کارمندان بر اثر اضطراب در حضور گیاهان بصورت موثری پایین‌تر بوده است. تمام این نشانه‌ها برای شمایی که عاشق گیاهان هستید؛ تا باور کنید وقت آن رسیده تغییری سبز رنگ در زندگیتان ایجاد کنید و به سبک بایوفیلیک روی بیاورید!

حال چالش اصلی برای پیاده‌سازی سبک دکوراسیون بایوفیلیک در این مرحله این است که چگونه محیط بیرونی را با فضای داخلی ادغام کنیم؟ ما 4 ایده ساده اما کارآمد در ادامه برایتان داریم!

 

سبک بایوفیلیک در خانه

 

1. گیاهان در اولویت سبک دکوراسیون بایوفیلیک

اولین و ساده‌ترین راه برای گنجاندن سبک زیست‌گرا یا بایوفیلیک در محیط زندگیتان این است که بیش از حد ممکن حتی، گیاه و گلدان و استندهای گل و گیاه را به هرگوشه از خانه اضافه کنید. البته اگر در نگهداری از گیاهان تازه‌کار هستید، سر و کله زدن با این موجودات زنده آنقدرها هم ساده نیست! پس برای شروع بهتر است با نگهداری گیاهانی ساده، سازگار و به اصطلاح خوش قلق، مانند پتوس شروع کنید. اما اگر از طرفداران پر و پا قرص باغبانی هستید و رابطه خوبی با گیاهان دارید، به سرعت یکی از اتاق‌های خانه را سراسر غرق در گلدان و گیاه کنید. شاید در ابتدا زیاده‌روی به نظر برسد اما زمانی که دیوارها با سبزی و طراوت گیاهان پوشیده شدند مطمئنا از نتیجه کارتان راضی خواهید بود. برای کامل کردن طراحی زیست‌گرا، یک دیوار کامل یا سقف اتاق را به پروش گیاهان اختصاص دهید. پله‌های خود را با سبزیجات خوراکی یا گل‌های تزیینی بپوشانید و هر گوشه از اتاق را با گیاهان مورد علاقه‌تان پر کنید. استفاده از تراریوم و آکواریوم نیز گزینه متداولی برای افزایش حس زیست‌سازگاری در فضایتان است. در نگهداری از موجودات زنده، بخصوص گیاهان سبز، اصلا خساست به خرج ندهید و از این به بعد هربار هوس خرید اکسسوری تازه‌ای به سرتان زد، به اولین گلخانه نزدیک منزلتان سربزنید و گیاه تازه‌ای بخرید!

 

خانه ای با چیدمان بایوفیلیک

 

2. پنجره‌ها، تابلو‌های دیواری خانه‌های بایوفیلیک

قدرتی که در نور طبیعی خورشید نهفته است را دست کم نگیرید. پرده‌های ضخیمتان را همین امروز به سمساری ببرید و پرده‌هایی لطیف و نازک نصب کنید. از رنگ‌های تیره در انتخاب پرده پرهیز کنید و درعوض با پارچه‌های حریر سفید آشتی کنید. پنجره‌های بزرگ با چارچوب حداقلی، همان چیزی است که خانه‌های امروزی ما شدیدا به آن نیاز دارند. اضافه کردن یک پنجره سقفی نورگیر به حمام، هال یا آشپزخانه زا در لیست کارهای خانه قرار دهید و تماشا کنید که این نورگیرها با آوردن نور طبیعی به جای جای خانه، چطور فضایتان را دگرگون می‌کنند. اگر قصد انجام کار بزرگ‌تری دارید به دیواری که به تراس خانه منتهی می‌شود سری بزنید و با همفکری یک معمار یا مهندس ساختمان، دیوار موردنظر را تماما به یک پنجره چند ایکس‌لارج تبدیل کنید. اگر در تهران بزرگ و شلوغ زندگی می‌کنید و یا در شهرهای همیشه سرد یا همیشه گرم کشور، بهتر است دوجداره بودن پنجره‌ها را نیز مدنظر قرار دهید. برای داشتن یک خانه با استایل بایوفیلیک، چسب‌های مات کننده پنجره‌ها را تا همیشه فراموش کنید. میله‌های محافظ را، تا جایی که امنیت خانه به خظر نیوفتد، کوتاه و باریک در نظر بگیرید. اگر قصد صرف هزینه دارید و یا تازه اول راه طراحی یک خانه جدید هستید، سقف‌های متحرک شیشه‌ای نیز گزینه‌های جذاب و متفاوتی برای داشتن یک خانه بایوفیلیک تمام وکمال خواهند بود. خلاصه، به هر نحوی که می‌توانید منظره بیرون از خانه را بولد کنید!

 

پنجره و وان در سبک بایوفیلیک

 

پنجره در سبک بایوفیلیک

 

3. یکی شدن مرز‌ خانه و محیط بیرون در سبک بایوفیلیک

هدف از پیاده‌سازی سبک بایوفیلیک یا زیست سازگار، ایجاد هارمونی بین محیط بیرونی و درونی محل زندگی است. در تیتر قبلی درباره نقش پنجره‌ها صحبت کردیم و در این بخش پیشنهاد می‌کنیم که درب و پنجره‌های منزل را بصورت کشویی تعبیه کنید. اگر امکانش را دارید یک درب پشتی برای خانه درنظر بگیرید و با یک حرکت دست از اتاق نشیمن به بیرون از خانه راه پیدا کنید. افزودن یک بالکن به اتاق خواب یا یک تراس به فضای آشپزخانه، گزینه‌های پرهزینه دیگری هستند که صد درصد ارزش صرف وقت و هزینه را دارند. عادت کنید که روزها – حداقل روزهایی که هوای شهرتان آلوه نیست – پنجره‌های خانه را باز کنید، هوای تازه را به داخل دعوت کنید و از صدای آرامش‌بخش باد و باران و آواز پرندگان لذت ببرید. در روزهای آلوده هم کشیدن پرده‌ها ضرری نخواهد داشت و حال و هوای خانه را متحول خواهد کرد. هرچند که با وجود گیاهان متعدد، شما لاجرم به این نور طبیعی احتیاج خواهید داشت. اگر خانه شما ویلایی است، برای ایجاد هرچه کامل‌تر از این هارمونی، از یک یا چند المان مشترک بین محیط داخلی و فضای حیاط استفاده کنید.

 

مرز‌ خانه و محیط بیرون در سبک بایوفیلیک

 

4. چوب، چرم و سنگ، آخرین رمز موفقیت در داشتن یک خانه بایوفیلیک

طراحی داخلی زیست‌گرا یا بایوفیلیک زمانی تکمیل می‌شود که با بافت و طرحی از طبیعت همراه شود. علاوه بر استفاده از گیاهان زنده به عنوان تزئینات و اکسسوری و استفاده از فضای بیرونی و ایجاد هارمونی بین داخل و خارج از خانه، می‌بایست اثر مشابهی را با گنجاندن بافت‌ها، رنگ‌ها و شکل‌هایی از خود طبیعت ایجاد کنید. موادی مانند چوب، چرم و سنگ را در هر کجای طراحی داخلی جای دهید. چه به دنبال جایگزینی برای موکت کف خانه هستید، چه به تعویض مبلمان و خرید یک چستر با شکوه فکر می‌کنید و یا اگر قصد انتخاب نیمکت و میز برای تراس منزل را دارید؛ چوب، چرم و سنگ را در صدر انتخاب‌هایتان قرار دهید. وارد کردن جزئیات ظریفی از طبیعت به دکوراسیون، یک راه آسان و برای تقویت دکوراسیون بایوفیلیک شما خواهدبود.

 

چرم در سبک بایوفیلیک

 

چوب در سبک بایوفیلیک

 

این چهار ایده، اساسی‌ترین نکات برای تبدیل یک خانه معمولی به یک پناهگاه سبز دوست‌داشتنی است که در روزهای بی‌حوصله با گیاهان زنده همراه شوید و از مراقب و هم‌صحبتی با این موجودات سبز بینظیر لذت ببرید. اگر عاشق گیاهان و طبیعت هستید، دفترکاری دارید که می‌خواهید متفاوت از دفاتر رقبا با بالاترین بهره‌وری ممکن باشد و یا اگر برای پیاده‌سازی طراحی‌های داخلی زیست‌گرا در منزل و محل کار به مشاوره و کمک احتیاج دارید، نام اُبوپلاس رو حتما به خاطر بسپارید و با مقاله‌های این وبسایت ابو پلاس همراه باشید.

 

خانه چوبی با نمای جنگل

 

بایوفیلیک 5

 

بایوفیلیک 2

 

بایوفیلیک 3

 

بایوفیلیک 4

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *